Namaz kılmayan kaç günaha girer?

Soru Detayı

- Namaz kılmayan biri, her namaz vakti bir tane büyük günaha mı girer?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tabii ki, her bir namazı terk etmek büyük bir günah olduğuna göre, günlük beş vakit namaz kılmayan kimsenin günlük beş büyük günahı olur. Yoksa namaz kavramı üzerinden hareketle bir tek günah yazılmaz. Bu şuna benzer:

Bir insan günde beş defa içki içerse, beş defa kumar oynarsa, beş defa hırsızlık ederse veya beş adam öldürürse, bunların elbette cezası ayrı ayrı olur.

“Kim zerre miskal hayır işlerse onu görür, kim de miskal-i zerre günah işlerse onu görür.” (Zilzal, 99/7-8)

mealindeki ayetin ifadesi bu hususta çok açıktır.